Na początku 2020 roku na terytorium Polski oficjalnie została potwierdzona ptasia grypa. Początkowo epidemia pojawiła się na terytorium województwa lubelskiego, gdzie wyrządziła największe szkody, a następnie rozprzestrzeniła się na terytorium województwa wielkopolskiego.

Główny Inspektorat Weterynarii w oficjalnym komunikacie poinformował, że od początku 2020 roku, na terytorium Polski potwierdzono do tej pory 6 przypadków wysoce zjadliwego wirusa grypy ptaków.

Ostatnie dwa przypadki ptasiej grypy zostały zidentyfikowane na Lubelszczyźnie – w miejscowości Stary Uścimów oraz Drozdówka (gmina Uścimów). W obu przypadkach choroba pojawiła się na dużych fermach drobiu.

W związku z pojawieniem się wirusa grypy ptaków, Starym Uścimowie likwidacji zostało poddane stado liczące 13 186 indyków, a w Drozdówce 24 000 indyków. Cały czas trwa wyjaśnianie okoliczności, w jakich wirus ptasiej grypy przedostał się na teren gospodarstw.

W związku z pojawieniem się wysoce zjadliwego wirusa, Polska zaczęła odczuwać już pierwsze konsekwencje ekonomiczne związane z utratą rynków eksportowych. Z dostaw polskiego mięsa drobiowego oraz produktów drobiowych w tym jaj zrezygnowały już takie państwa jak Republika Południowej Afryki, Hongkong, Singapur, Korea Południowa Ukraina, a także Białoruś.

Przypomnijmy, że ptasia grypa jest chorobą zwalczaną z urzędu, dlatego w przypadku pojawienia się podejrzeń wystąpienia choroby, należy poinformować o tym lekarza weterynarii. Wykrycie ogniska choroby wiąże się natomiast z niezwłocznym zabiciem drobiu lub innych ptaków w celu uniknięcia rozprzestrzeniania się wirusa.

Główny Inspektorat Weterynarii

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here